Skip to main content
W jaki sposób zdobyć nowe uprawnienia UDT na wózki widłowe
W jaki sposób zdobyć nowe uprawnienia UDT na wózki widłowe
11 lipca 2024

Jak wygląda egzamin i zdobycie uprawnień UDT na wózki widłowe?

W pierwszej kolejności musisz się zapisać na kurs na wózki widłowe
Zacznijmy od początku. Przed przystąpieniem do egzaminu na wózki widłowe zalecane jest zapisanie się na kurs przygotowawczy dla operatorów widlaków. Zgodnie z przepisami, udział w kursie na wózki widłowe i jego ukończenie nie są obowiązkowe. Za przystąpieniem do kursu przemawia jednak wiele argumentów – m.in. zyskują Państwo większe szanse na pozytywne ukończenie egzaminu. Po ukończeniu kursu na wózki widłowe, który pozwala Państwu zdobyć wiedzę praktyczną i teoretyczną, możliwe jest przystąpienie do egzaminu. Stają Państwo przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego na państwowym egzaminie. Mamy nadzieję, iż informacje, które dziś Państwu przekażemy, pozwolą Wam zminimalizować stres przedegzaminacyjny.

Teraz pora na egzamin kwalifikacyjny przed komisją UDT

Komisja egzaminacyjna składa się z dwóch inspektorów. Cała procedura egzaminu rozpoczyna się od sprawdzenia, czy wniosek złożony przez osobę przystępującą do egzaminu jest poprawny. W naszej firmie szkoleniowej to my – instruktorzy-szkoleniowcy czuwamy, by wszystko było „dopięte na ostatni guzik”. W następnym kroku, inspektorzy proszą o potwierdzenie danych osobowych – konieczne jest, więc zabranie ze sobą dowodu tożsamości.

Zgodnie z przepisami egzamin składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna trwa maksymalnie godzinę i polega na ustnym zadawaniu pytań egzaminowanego. Podczas egzaminu teoretycznego zadawane jest 5 pytań – 2 ogólne i 3 dla danego rodzaju i zakresu kwalifikacji. Pozytywny wynik egzaminu uzyskiwany jest, gdy egzaminowany odpowie poprawnie na min. 1 pytanie ogólne i 2 pytania w danej kategorii uprawnień. Egzamin praktyczny również trwa maksymalnie godzinę. Egzamin praktyczny polega na wykonaniu praktycznych zadań, zleconych egzaminowanego przez członków komisji. Pozytywny wynik egzaminu uzyskiwany jest po prawidłowym wykonaniu wszystkich czynności obsługi. Cały egzamin trwa, więc maksymalnie 2 godziny.

Kolejnym ważnym punktem dla egzaminowanego jest sam wynik egzaminu

Komisja kwalifikacyjna dokonuje oceny łącznej egzaminu teoretycznego i praktycznego, a jego wynik przekazywany jest w terminie do 14 dni od dnia przeprowadzenia egzaminu. Uzyskanie negatywnego wyniku egzaminu teoretycznego sprawia, że kandydat nie jest dopuszczony do egzaminu praktycznego – egzaminowany uzyskuje negatywny wynik z całości egzaminu. Pamiętajmy jednak, że egzaminowany może ubiegać się o ponowne sprawdzenie kwalifikacji. Nie należy się, więc martwić, że negatywny wynik przekreśli Państwa plany zawodowe. Do egzaminu można podejść raz jeszcze. Na koniec, musimy wspomnieć, że bardzo rzadko zdarza się by kandydat wybierający dobrą firmę szkoleniową, nie zdał egzaminu na wózek widłowych. Gwarantujemy rzetelne przeprowadzenie szkoleń, co w połączeniu z zaangażowaniem kursanta gwarantuje sukces na egzaminie. Jeśli mają Państwo pytania odnoście przebiegu egzaminu na wózki widłowe, zapraszamy do kontaktu – chętnie udzielimy Państwu wszelkich wyjaśnień i odpowiedzi.

Kurs na wózki widłowe – wszystko, co musisz wiedzieć

Wiele osób w ostatnim czasie decyduje się na zdobycie uprawnień na wózki widłowe. Dokument ten pozwala często na zdobycie pracy w lepszych warunkach i z lepszym wynagrodzeniem. Samo zdobycie uprawnień nie jest trudne – trzeba przejść odpowiedni kurs na wózki widłowe, a następnie zdać egzamin. Obecnie przedstawimy Państwu cały proces zdobycia uprawnień na wózki widłowe.

Dokumenty uprawniające do prowadzenia wózków widłowych

Zgodnie z rozporządzeniem, wszystkie osoby obsługujące wózek widłowy muszą posiadać odpowiednie uprawnienia. Istnieją jednak dwa rodzaje dokumentów, które zgodnie z prawem umożliwiają operowaniem wózkiem jezdniowym na terenie całego kraju, bez ograniczeń czasowych. Operator wózka widłowego może posiadać legitymację Urzędu Dozoru Technicznego, które jest wystawiana po zdanym egzaminie państwowym. Może on również posiadać Książkę Operatora, która zostanie wystawiona przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Pamiętajmy, że zaświadczenia z ośrodków szkoleniowych są tylko potwierdzeniem na odbycia kursu na wózki widłowe, zgodnego z programem zatwierdzonym przez Urząd Dozoru Technicznego. Kursanci dość często w ośrodkach otrzymują również tak zwane zaświadczenia na drukach MEN bądź certyfikaty. Pamiętajmy, iż mogą one stanowić jedynie dodatek do legitymacji bądź książki operatora. Ich posiadanie nie uprawnia do prowadzenia wózka widłowego – operator musi posiadać dokument z uprawnieniami.

Kto może uzyskać uprawnienia na wózki widłowe? Jakie warunki musi spełnić?

Osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnień na wózki widłowe musi mieć ukończone 18 lat. Ponadto, konieczne jest przeprowadzenie badań lekarskich, które orzekną brak przeciwwskazań do wykonywania pracy kierowcy. Kluczowe jest również ukończenie kursu na wózki widłowe – musi to zostać potwierdzone świadectwem stwierdzającym nabyte kwalifikacje – po przeprowadzeniu egzaminu państwowego. Operator wózka widłowego musi również posiadać imienne zezwolenie pracodawcy na kierowanie wózkiem na terenie zakładu bądź hali magazynowej. Co ważne – musi on również posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, jeśli będzie poruszał się wózkiem widłowym po drogach publicznych. W przypadku poruszania się jedynie po zamkniętych przestrzeniach posiadanie prawa jazdy nie jest konieczne.

Jak uzyskać uprawnienia na wózek widłowy?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że aby uzyskać respektowane i ważne uprawnienia na wózek widłowy konieczne jest odbycie kursu na wózki widłowe teoretycznego i praktycznego na terenie wybranego ośrodka szkoleniowego oraz należy ukończyć państwowy egzamin z wynikiem pozytywnym. Cały kurs na operatora wózków widłowych nie trwa długo – kurs trwa zazwyczaj około tygodnia. Egzamin państwowy składa się z kolei z części teoretycznej, jak i praktycznej. Ukończenie egzaminu z wynikiem pozytywnym sprawia, że egzaminowany otrzymuje certyfikat, potwierdzający uzyskanie uprawnień. Dokument wystawiany jest w trzech językach – polskim, angielskim i niemieckim. Mogą, więc Państwo korzystać z ofert pracy nie tylko na terenie Polski, ale i krajów sąsiedzkich. Warto również wspomnieć, że certyfikat otrzymany po pozytywnym wyniku egzaminu jest ważny bezterminowo. Nie muszą Państwo odnawiać kursu na wózki widłowe, ale też uprawnienia nie są cofane w sytuacji odebrania prawo jazdy za przekroczenie liczby punktów karnych.

Kategorie:

Zobacz również