Chcąc zdobyć uprawnienia, stając się operatorem wózków widłowych, należy mieć świadomość dużego zróżnicowania maszyn. Nie wszystkie zasilane są spalinowo i nie wszystkie są wózkami widłowymi elektrycznymi. W wielu firmach wykorzystywane są wózki widłowe gazowe – z uwagi na ich większą ekonomiczność.
Wózki widłowe gazowe wymagają systematycznego napełniania / wymiany butli gazowych, by maszyny mogły działać bez zarzutu. Jako że operator ma wówczas do czynienia z dość groźnym materiałem o właściwościach wybuchowych (przy stworzeniu nieodpowiednich warunków), koniecznością jest posiadanie odpowiednich uprawnień.
Jak zdobyć uprawnienia do wymiany butli gazowych w wózkach?
Chcąc móc wymieniać butle gazowe w wózkach widłowych z zapewnieniem najwyższych standardów bezpieczeństwa, należy posiadać stosowne uprawnienia nadawane przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT). W tym celu konieczne jest zapisanie się na kurs wymiany butli gazowych w wózkach widłowych – kurs, który stanowi pierwszy krok do uzyskania niezbędnych uprawnień.
Dla kogo przeznaczony jest kurs?
Kurs wymiany butli gazowych w wózkach widłowych to oferta dedykowana operatorom wózków, którzy chcą poszerzyć swoje uprawnienia. Bez nich mogą jedynie obsługiwać maszyny – jednak bez możliwości wymiany butli propan-butan (gdy zabraknie paliwa, muszą kontaktować się z osobą posiadającą takie uprawnienia).
Dlaczego kurs jest ważny?
Celem kursu na wymianę butli gazowych w wózkach widłowych jest uzyskanie przez kursanta wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności związanych z bezpieczną wymianą butli propan-butan. Podczas zajęć kursanci są również uświadamiani w zakresie zagrożeń wypadkowych związanych z niepoprawną wymianą butli – zarówno w warunkach normalnej pracy, jak i sytuacjach awaryjnych.
Nie jest trudno sobie wyobrazić, czym może grozić nieprofesjonalna wymiana butli. Stwarza to potencjalne zagrożenie – nie tylko dla osoby wymieniającej butlę, ale również osób czy obiektów znajdujących się w pobliżu.
Z tego też powodu warto zapisać się na kurs wymiany butli gazowych w wózkach widłowych. Zwiększy to bezpieczeństwo podczas użytkowania maszyny. Nie ma bowiem większej pewności niż butla wymieniana przez siebie samego (nie zawsze można liczyć na wiedzę i umiejętność osób trzecich). Taki kurs jednocześnie pozwoli na poszerzenie własnych kompetencji.
Poza tym, że ukończenie kursu pozwala na samodzielną wymianę butli i tym samym zwiększenie bezpieczeństwa, uzyskanie uprawnień ma jeszcze jedną zaletę. Warto bowiem mieć świadomość, że zaświadczenie uprawniające do wymiany butli gazowej w wózku widłowym jest wydawane bezterminowo. Oznacza to, że raz uzyskane kwalifikacje nie stracą terminu ważności.