Kurs na operatora suwnic, czyli jak zostać profesjonalnym operatorem?
Chcąc poszerzyć kwalifikacje i zdobyć dobrze płatną pracę, wystarczy zapisać się na kurs. Trwający zaledwie kilkanaście (lub kilkadziesiąt godzin – w zależności od rodzaju szkolenia), pozwala uzyskać dodatkowe uprawnienia. Jeśli chcesz zostać profesjonalnym operatorem suwnic, zapisz się na kurs na suwnice. To najprostsza droga do tego, by stać się kandydatem na pracownika jeszcze atrakcyjniejszym na rynku pracy.
Suwnice to sprzęt wykorzystywany na szeroką skalę w wielu gałęziach przemysłu, np. stoczniowym. Bez tego typu urządzeń ciężko jest sobie wyobrazić także pracę w halach produkcyjnych, magazynach czy punktach przeładunkowych. Dlatego też umiejętność obsługi suwnic jest wartością pożądaną przez pracodawców.
Kto może dołączyć do kursu na suwnice?
Kurs na suwnice dedykowany jest osobom, które chcą zdobyć nowe uprawnienia, poszerzając swoje kompetencje. Należy jednak spełnić tylko kilka podstawowych wymagań, do których zalicza się:
- Ukończone 18 lat,
- Wykształcenie co najmniej podstawowe,
- Badanie lekarskie stwierdzające brak zdrowotnych przeciwwskazań do uczestnictwa w kursie.
- Większość kandydatów spełnia te warunki, stąd tak duże zainteresowanie kursami na suwnice.
Jak wygląda szkolenie na suwnice?
Kurs na suwnice ma jeden cel – przygotować kursantów do odpowiedzialnej pracy na stanowisku operatora suwnic. Zajęcia teoretyczne i praktyczne służą również przygotowaniu do egzaminu przed komisją UDT, który odbywa się po zakończeniu szkolenia.
Program szkolenia obejmuje między innymi takie zagadnienia jak: informacje o dozorze technicznym, ogólna wiedza o suwnicach (budowa, zasada działania, elementy), zagrożenia związane z pracą przy suwnicach, obowiązki operatora, BHP.
Chcąc zdobyć uprawnienia na suwnice, samo uczestnictwo w kursie nie będzie wystarczające. Koniecznością jest uzyskanie pozytywnego wyniku na egzaminie, co skutkuje wydaniem zaświadczenia akceptowanego na terenie krajów Unii Europejskiej.
Można wyróżnić następujące uprawnienia:
- IS – obejmujące suwnice, wciągarki i wciągniki sterowane z poziomu roboczego lub kabiny, stacjonarne żurawie warsztatowe,
- IIS – suwnice, wyciągarki i wciągarki sterowane z poziomu roboczego oraz stacjonarne żurawie warsztatowe.
Kurs na suwnice – cena
Zastanawiasz się, ile kosztuje kurs na suwnice? Koszty są zróżnicowane – zależne wyłącznie od konkretnego ośrodka szkoleniowego.