Skip to main content
Uprawnienia ADR
Uprawnienia ADR
11 lipca 2024

Posiadanie statusu kierowcy zawodowego czasami nie wystarczy, by znaleźć dobrze płatne zatrudnienie. 

Dlatego wiele osób decyduje się na podniesienie swoich kwalifikacji w zakresie przewozu materiałów niebezpiecznych. W tym celu organizowane są kursy ADR pozwalające uzyskać niezbędne uprawnienia.

ADR jest to europejska umowa, która dotyczy międzynarodowego przewozu materiałów klasyfikowanych jako niebezpieczne (np. substancje żrące, materiały wybuchowe, materiały promieniotwórcze, materiały utleniające, gazy). Zgodnie z jej brzmieniem, przewożenie takich materiałów wymaga od kierowców stosownych uprawnień. Tylko wtedy można bowiem wyeliminować ryzyko zagrożenia dla ludzi oraz środowiska naturalnego.

Kto może zapisać się na kurs ADR?

Kurs ADR dedykowany jest zarówno kierowcom zawodowym, którzy chcą zdobyć uprawnienia po raz pierwszy (im dedykowany jest kurs ADR początkowy) lub którym wygasają dotychczas zdobyte uprawnienia (dla nich przeznaczony jest kurs ADR uzupełniające).

Ponadto każdy kursant musi:

  • Mieć ukończony 21. rok życia,
  • Spełniać wymagania ustawy o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym.

Rodzaje kursów ADR

Kursy ADR można podzielić na:

  • Kurs ADR podstawowy dla wszystkich klas,
  • Kurs ADR specjalistyczny dla cystern,
  • Kurs ADR specjalistyczny dla klasy 1 (materiały i przedmioty wybuchowe),
  • Kurs ADR specjalistyczny dla klasy 7 (materiały promieniotwórcze).

Aby móc przystąpić do kursu specjalistycznego, koniecznością jest ukończenie kursu podstawowego.

Zanim zdobędziesz uprawnienia, musisz zdać egzamin

Samo uczestnictwo w kursie ADR nie da Ci uprawnień. Jego ukończenie jest jednak jednoznaczne z przystąpieniem do egzaminu państwowego.

Egzamin składa się z dwóch części: pytań z kursu podstawowego (30 pytań testowych) oraz pytań z kursu specjalistycznego (18 pytań z cystern, po 15 pytań z klasy 1 i klasy 17). Aby uzyskać pozytywny wynik, koniecznością udzielenie co najmniej 2/3 poprawnych odpowiedzi.

Jakie uprawnienia uzyskują kierowcy po kursie ADR?

Uzyskane uprawnienia otwierają kierowcom zawodowym drogę do pracy w firmach zajmujących się przewozem materiałów niebezpiecznych. Pozwala ono na transport materiałów klasyfikowanych jako stanowiące zagrożenie. 

Warto wiedzieć, że zaświadczenie ADR obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Uprawnienia wydawane są na okres 5 lat – przed upływem tego czasu należy wziąć udział w kursach ADR uzupełniających.

Kategorie:

Zobacz również